ABS Nedir? ABS Filament Nedir? ABS Filament Özellikleri Nelerdir?

ABS Plastik Nedir?

ABS ya da Akrilonitril Bütadien Stiren olarak bilenen termoplastik polimerlerden bir tanesidir. Yapıca petrol bazlı olup Akrilonitril, 1,3-Bütadien ve Stiren monomerlerinden üretimektedir. ABS plastik dayanıklılığı ve yüksek mukavemeti ile hali hazırda plastik endüstrilerinin çoğunda kullanılmaktadır.

ABS Filament Nedir?

ABS Filament, ABS plastiğin 3D yazıcıda kullanılabilmesi için 3D yazıcıya göre işlenmiş halidir. ABS filament ile yapılacak 3D baskılarda 3D yazıcınız için kapalı kabin kullanılması önerilmektedir. Bunun sebebi ABS filamentin baskısı esnasında ABS filamentin ısınması ve erimesi ile birlikte toksin gazlar ortaya çıkmakta ve bunlar insan sağlığına zarar vermektedir.

ABS filament yüksek darbe direnci, sıcaklığa karşı direnci, kimyasal direnci ve yüksek mukavemet sebebi ile sıkça kullanılan bir filament çeşidi olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde endüstriyel ürünlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak ABS filament ile alınacak baskılarda diğer filament çeşitlerine göre daha fazla detaya dikkat etmek gerekmektedir. ABS filament ile alınacak baskılar yüksek sıcaklıkta basılmalı ve ortam sıcaklığında ani değişiklikler olmamalıdır. Ortam sıcaklığının ani değişimleri sonucu baskınız çarpılabilir ya da çatlayabilir. Baskı hatalarının önüne geçilebilmesi için baskı kabinleri kullanmanız önerilir. Baskı kabini sayesinde 3D modelin basılacağı ortamın sıcaklığı sabit tutulabilir ve baskı hatalarından kaçınılabilir.

ABS Filament Nerelerde Kullanılır?

ABS filament ile üretilecek olan modeller yüksek darbe dayanımı, yüksek mukavemeti ve sertliği göz önüne alındığında endüstriyel parça üretiminde sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmektedir. Kullanılabileceği alanlar fazlası ile geniş olmaktadır örneklemek gerekirse evinizde kırılmış pencerenin kolunu, elektrikli süpürgenizin kırılmış borusunu ya da arabanızın bir parçasına imal edebilirsiniz.

ABS Filament Özellikleri Nelerdir?

ABS filament yüksek mukavemet, yüksek darbe direnci, kimyasal direnci ve elektrik yalıtkanlığı ve suya karşı direnci mevcuttur. Ancak bu özelliklerin yanında direkt olarak güneş altında kullanılacak parçaların üretimine uygun değildir. Güneş ışığından kaynaklanacak hasarlara karşı dayanıksızdır. Bunlarla birlikte gıda ile kullanımı uygun değildir. Herhangi bir gıda kabı ya da sıvı kabında kullanımı insan sağlığını riske atabilir.

ABS filament ile üretilmiş 3D modeller aseton ile işlenebilmektedir. 3D modellerin aseton ile işlenmesi ile modellerinizin yüzey kalitesi artar, herhangi bir yüzey hatası kalmaz ve daha parlak bir görüntü elde edilebilir.

ABS Filament Teknik Özellikleri Nelerdir?

Yoğunluk0.25-0.36 g/cm3
3D Baskı Alma Sıcaklığı220-250°C
Baskı Yatağı Sıcaklığı95-110°C
Camsı Geçiş Sıcaklığı104°C
Erime Noktası218°C
Kopmada Gerilme Dayanımı26-42 MPa
Bükülme Modülü1860-2860 MPa
Akmada Gerilme Dayanımı35,9-63,5 MPa
ABS Filament Teknik Özellikler Tablo

Bir yorum yazın


İçindekiler

1000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %5 İndirim! Kupon Kodu: yuzde5

3000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %10 İndirim! Kupon Kodu: yuzde10

5000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %15 İndirim! Kupon Kodu: yuzde15

500TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsizdir!