PETG Nedir? PETG Filament Nedir? PETG Filament Özellikleri Nelerdir?

PETG Nedir?

PETG olarak bilenen plastik türünü polietilen tereftalat glikoldür. PETG nin ne olduğunu anlayabilmek adına öncelikle PET (polietilen tereftalat) in ne olduğu incelenmelidir. PET, polyester ailesinden olan bir termoplastik polimer reçinelerindendir.  

PET in glikol kullanılarak modifikasyonu ile de PETG dediğimiz polietilen tereftalat glikolün elde edilmesi gerçekleştirilmektedir

PETG uzun zamanlardır plastik endüstrisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi PETG nin ısıya, darbeye ve solventlere karşı dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır.

PETG Filament Nedir?

PETG filament, PETG olarak bilinen polietilen tereftalat glikolün 3D baskıda kullanılması amacı ile 3D yazıcılara uygun hale getirilmiş halidir. PETG filament 3D yazıcılarda PLA filamentlere kıyasla biraz daha zor işlenmektedir. Bunun sebebi PLA filamente kıyasla daha yüksek nozzle ve tabla sıcaklığı ile baskı yapılmasıdır.

PETG filamentinin baskısı esnasında ortama eser miktarda koku yayılmaktadır. Bahsedilen kokunun önemsenmeyecek seviyelerde olmasından dolayı herhangi bir havalandırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak ortama yayılan koku seviyeleri filament markalarından markalarına değişkenlik gösterebilmektedir. PETG filament ile yapılan baskılar basma ve çekme gerilmelerine karşı yüksek dayanım göstermektedir. PLA Filament ile karşılaştırıldığında PETG filament ile alınan baskıların daha esnek, yüksek mukavemetli ve sıcaklığa karşı daha dayanıklı olduğu gözlemlenmektedir.

Sıvı ile tamasında herhangi bir çözünme gözlemlenmez bu nedenle doğada kendi haline bırakıldığında daha uzun sürelerde çözünmektedir. Ancak belirli solventler ile kolayca çözünebilmektedir.

PETG Nerelerde Kullanılır?

Kolay şekillendirilebilmesi, ısıya karşı dayanımı, kimyasal direnci ve mukavemet değerleri baz alınarak endüstriyel ve ev tipi kullanımda rahatlıkla kullanılabilir hala gelmiştir. İnsan sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir toksin madde içermemekte ve bu nedenle insanla teması olan alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse gıda kapları ve sıvı şişeleri gibi alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlarla birlikse sert yapısından kaynaklı sterilizasyon süreçlerine dayanabilir halde olmasından tıpta implat imalatı ve tıbbi cihaz ambalajlanmasında da kullanılmaktadır. Yüksek mukavemet ve darbeye karşı olan direnci sayesinde endüstriyel parça imalatı ve prototip üretiminde sıkça kullanılan bir materyal olmaktadır.  

PETG Filament Özellikleri Nelerdir?

PETG filament yüksek dayanım, yüksek mukavemet ve basma ve çekme gerilmelerine karşı direnç istenen yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. 3D yazıcılarda kullanımı oldukça yaygındır. Bunun sebebi yüksek dayanım sunarken herhangi bir baskı zorluğu yaşanmamaktadır.

Örneklemek gerekirse dayanım istenen yerlerde kullanılabilecek bir diğer filament çeşidi ABS plastiktir. ABS plastik petrol bazlı olup baskı esnasında toksin gazların salınımı mevcuttur. Bu nedenle baskı esnasında kabin kullanmak ya da ortamı iyi derece de havalandırmak gerekmektedir.

ABS plastiğin baskısı alınırken genellikle kabin kullanımı mecburidir. Aksi takdirde baskı aldığınız parçanın hızlı soğuması sebebi ile parçanız çatlayabilir ya da yazıcınızın tablasından ayrılabilir. PETG filament ise herhangi bir kabin olmadan rahatlıkla basabileceğiniz gibi baskı esnasında toksin gaz salınımı gerçekleşmez. ABS kadar dayanımı yüksek olmasa da kullanım kolaylığı göz önüne alınarak kullanımı yaygınlaşmıştır. PETG filament için ideal tabla sıcaklığı 60-70 °C nozzle sıcaklığı ise 220-250°C uygun görülmektedir.

PETG Filament Nedir?

PETG filament, PETG olarak bilinen polietilen tereftalat glikolün 3D baskıda kullanılması amacı ile 3D yazıcılara uygun hale getirilmiş halidir. PETG filament 3D yazıcılarda PLA filamentlere kıyasla biraz daha zor işlenmektedir. Bunun sebebi PLA filamente kıyasla daha yüksek nozzle ve tabla sıcaklığı ile baskı yapılmasıdır.

PETG filamentinin baskısı esnasında ortama eser miktarda koku yayılmaktadır. Bahsedilen kokunun önemsenmeyecek seviyelerde olmasından dolayı herhangi bir havalandırmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak ortama yayılan koku seviyeleri filament markalarından markalarına değişkenlik gösterebilmektedir.

PETG filament ile yapılan baskılar basma ve çekme gerilmelerine karşı yüksek dayanım göstermektedir. PLA Filament ile karşılaştırıldığında PETG filament ile alınan baskıların daha esnek, yüksek mukavemetli ve sıcaklığa karşı daha dayanıklı olduğu gözlemlenmektedir. Sıvı ile tamasında herhangi bir çözünme gözlemlenmez bu nedenle doğada kendi haline bırakıldığında daha uzun sürelerde çözünmektedir. Ancak belirli solventler ile kolayca çözünebilmektedir.

PETG Filament Nerelerde Kullanılır?

Kolay şekillendirilebilmesi, ısıya karşı dayanımı, kimyasal direnci ve mukavemet değerleri baz alınarak endüstriyel ve ev tipi kullanımda rahatlıkla kullanılabilir hala gelmiştir.

İnsan sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir toksin madde içermemekte ve bu nedenle insanla teması olan alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse gıda kapları ve sıvı şişeleri gibi alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlarla birlikse sert yapısından kaynaklı sterilizasyon süreçlerine dayanabilir halde olmasından tıpta implat imalatı ve tıbbi cihaz ambalajlanmasında da kullanılmaktadır. Yüksek mukavemet ve darbeye karşı olan direnci sayesinde endüstriyel parça imalatı ve prototip üretiminde sıkça kullanılan bir materyal olmaktadır.  

PETG Filament Özellikleri Nelerdir?

PETG filament yüksek dayanım, yüksek mukavemet ve basma ve çekme gerilmelerine karşı direnç istenen yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. 3D yazıcılarda kullanımı oldukça yaygındır. Bunun sebebi yüksek dayanım sunarken herhangi bir baskı zorluğu yaşanmamaktadır. Örneklemek gerekirse dayanım istenen yerlerde kullanılabilecek bir diğer filament çeşidi ABS plastiktir.

ABS plastik petrol bazlı olup baskı esnasında toksin gazların salınımı mevcuttur. Bu nedenle baskı esnasında kabin kullanmak ya da ortamı iyi derece de havalandırmak gerekmektedir. ABS plastiğin baskısı alınırken genellikle kabin kullanımı mecburidir. Aksi takdirde baskı aldığınız parçanın hızlı soğuması sebebi ile parçanız çatlayabilir ya da yazıcınızın tablasından ayrılabilir. PETG plastik ise herhangi bir kabin olmadan rahatlıkla basabileceğiniz gibi baskı esnasında toksin gaz salınımı gerçekleşmez. ABS kadar dayanımı yüksek olmasa da kullanım kolaylığı göz önüne alınarak kullanımı yaygınlaşmıştır. PETG plastik için ideal tabla sıcaklığı 70-90 °C nozzle sıcaklığı ise 220-250°C uygun görülmektedir.

PETG Filament Teknik Özellikleri Nelerdir?

Kırılganlık Sıcaklığı88°C
Gevşeme Sıcaklığı135°C
Erime Sıcaklığı190-220°C
3D Baskı Alma Sıcaklığı220-250°C
Baskı Yatağı Sıcaklığı70-90°C
Çekme Dayanımı53.5 MPa
Kopma Uzaması %> 100
Eğilme Mukavemeti69 MPa
Eğilme Modülü2100 MPa
PETG Filament Teknik Özellikler Tablo

Bir yorum yazın


İçindekiler

1000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %5 İndirim! Kupon Kodu: yuzde5

3000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %10 İndirim! Kupon Kodu: yuzde10

5000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %15 İndirim! Kupon Kodu: yuzde15

500TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsizdir!