PLA Nedir? PLA Filament Nedir? PLA Filament Özellikleri Nelerdir?

PLA mısır nişastası ya da şeker kamışı gibi organik bileşiklerden elde edilen termoplastik bir monomerdir. Mısır ya da şeker kamışı gibi yüksek nişasta oranına sahip organik bileşiklerin içerisinde bulunan şekerin fermente edilmesi ile elde edilmektedir. Biyoplastik olarak da bilinir.

PLA’nın üretiminde organik bileşiklerin kullanılmakta, plastik türleri içerisinde petrol türevli plastiklere nazaran üretiminde daha az enerji harcanmaktadır. Bu nedenle çevre dostu bir ürün olarak nitelendirilmektedir.

PLA üretiminde kullanılan ürünlerin organik olmasından dolayı insan vücuduna zarar verecek herhangi bir madde içermediği için insan ile temasında herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

PLA Filament Nedir?

PLA filament PLA maddesinin 3D yazıcılarda kullanılabilmesi için oluşturulmuş malzemelerdir. PLA filamentin düşük sıcaklıklarda işlenebilmesi 3D baskı sektöründe kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Baskı kolaylığının yanında baskı esnasında eser miktarda koku yaymaktadır. Yayılan kokunun az olmasından dolayı baskının alındığı ortamda herhangi bir havalandırma veya baskı kabini gerektirmemektedir. PLA ile yapılan baskılar çekme ve basma gerilmelerine karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Ancak düşük esneklik kabiliyeti sebebi ile ABS ve PETG malzemelere göre daha az esnek ve kırılgan olmaktadırlar. Kullanılan organik malzemeler sebebi ile sıvı ile temasında çözünme gözlemlenmekte olup bundan dolayı sıvı ile teması olacak yapı ve malzemelerde kullanılması uygun değildir. Düşük erime sıcaklığından dolayı (43-63 santigrat derece) sıcaklığa maruz kalacağı yerlerde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Örneklemek gerekir ise arabanızın içinde kullanılmak üzere 3D yazıcınızdan bastığınız bir malzeme yaz aylarında arabanızın içinde kalması sonucunda eriyebilir bu nedenle nerede kullanılacağına göre filament seçiminiz önem arz etmektedir.

PLA Filament Nerelerde kullanılır?

PLA çözünebilir bir materyal olsa da çözündüğü zaman ortama eser miktarda laktik asit salındığı gözlemlenmiştir bu nedenle insan sağlığını tehdit etmeden kullanılabilir. İnsan ile temasında insan sağlığına zarar vermediği için oyuncaklarda, saklama kapları, gıda sektörleri ev eşyaları gibi birçok alanda kullanılabilir.

PLA Filament Özellikleri Nelerdir?

PLA filament genellikle modelleme, tasarım ve prototipleme amacı ile kullanılan bir filament çeşidi olmaktadır. PLA filamentin 3D yazıcılarda baskısının alınması diğer filament çeşitlerine göre daha kolay olmaktadır. Alınan baskının yüzey kalitesinin iyi ve parlak olması sebebi ile mukavemet gerektirmeyen yerlerde kullanımı yaygın olmaktadır. Basma ve çekme gerilmelerine karşı dayanıklı olsa da darbelere karşı dayanıklı değildir. Bunun sebebi esnekliğinin az olmasından kaynaklanmaktadır. Burada alınan baskının dilimleme şekline göre malzemenin mukavemeti değişmektedir. Tasarımınızı 3D yazıcıda üretmeden önce herhangi bir dilimleme programında iç doluluk oranını arttırmanız halinde alacağınız ürünün mukavemet değerleri yükselmiş olacaktır. Kimyasal direnci düşüktür. Çeşitli kimyasallar ile bir araya getirildiği takdirde çözünme gösterecektir.

PLA Filament Teknik Özellikleri Nelerdir?

Kırılganlık Sıcaklığı60-65 ºC
Gevşeme Sıcaklığı70-80 ºC
Erime Sıcaklığı160-190 ºC
3D Baskı Alma Sıcaklığı190-220 ºC
Baskı Yatağı Sıcaklığı50-70 ºC
Çekme Dayanımı60 MPa
Kopma Uzaması %7.5
Eğilme Mukavemeti97 MPa
Eğilme Modülü3600 MPa
PLA Filament Teknik Özellikler Tablo

Bir yorum yazın


İçindekiler

1000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %5 İndirim! Kupon Kodu: yuzde5

3000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %10 İndirim! Kupon Kodu: yuzde10

5000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %15 İndirim! Kupon Kodu: yuzde15

500TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsizdir!