TPU Nedir? TPU Filament Nedir? TPU Filamnet özellikleri Nelerdir?

Termoplastik poliüretan olarak bilinen TPU filament, esneklik, şeffaflık, aşınmaya karşı direnci gibi birçok özelliği ile ön plana çıkan poliüretan plastik sınıfından bir plastik olmaktadır. Birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. Çeşitler arasında ki farklar genellikle TPU malzemesinin esnekliği ile alakalı olmaktadır. Esneklik açısından çeşitliliği örneklemek gerekir ise lastik imalatından iş güvenlik bareti imalatına kadar geniş bir skala da kullanılmaktadır.

TPU Filament Nedir?

TPU filament, TPU malzemesinin 3D yazıcılarda kullanılabilmesi için uygun hale getirilmiş şekli olmaktadır. TPU filamenti 3D baskıda işlemek diğer filament çeşitlerine göre daha zordur. Bu nedenle yeni başlamış olan 3D yazıcı kullanıcıları için çok önerilmemektedir. TPU filamentin baskısı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

TPU filamentinin baskısı esnasında diğer filamentleri basarken kullandığınız hızları kullanmanız sonucunda baskı problemleri ile karşılaşmanız olası olmaktadır. TPU filament esnek bir filament olmasından dolayı yüksek baskı hızlarında ekstrudere dolaşmasına ve TPU filamentin sıkışmasına sebep olabilir. Genellikle ilk baskı için deneme baskı hızı 35mm/s’lik bir hız uygun olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus geri çekme ayarları olmaktadır. Bunun nedeni TPU filamentin esnek olmasından dolayı ani hareketleri çok hassas olmasıdır. Yüksek geri çekme hızlarında filament katmana yapışmadan çekmeden dolayı esneyecek ve istenilen katman kalınlıklarını elde etmek zor olacaktır.

TPU Filament Özellikleri Nelerdir?

TPU filament yapısı gereği esnek bir filament olmaktadır. Bunların yanında TPU filament yüksek darbe dayanımı ve aşınmaya karşı direnci ile ön plana çıkmaktadır. 3D yazıcıda baskı alırken genellikle nozzle sıcaklığı 225°C ile 250°C  de, yatak sıcaklığı ise 70°C ye kadar olmalıdır. TPU filament yapısal olarak çoğu kimyasala karşı direnç göstermektedir. Bu da 3D baskılarınızın daha uzun ömürlü olacağı anlamına gelmektedir. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıksız bir metaryeldir. Genellikle 80°C  üzerilerinde bozulmalar gözlemlenmektedir.

   Esneklik derecelerine göre Shore sertlik ölçeğinde incelenmektedir. Shore sertlik ölçeğinde Shore OO, Shore A ve Shore D olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Shore OO 0 ile 100 arasında çok yumuşaktan orta sert bir malzemeyi belirtirken Shore A 0 ile 100 arasında yumuşaktan sert e kadar ölçmektedir. Shore D ise 0 ile 100 arasında orta sert ile çok sert arasını göstermektedir.

 Çok YumuşakYumuşakOrta YumuşakOrta SertSertÇok Sert
Shore OO0 10 20 3050 60 708090 100  
Shore A0 20 3040 5060 70 80        90100
Shore D   0 10 2030 40 50 70 80 90
Shore Sertlik Ölçeği

TPU Filament Nerelerde Kullanılır?                   

TPU filament hem endüstriyel hem de kişisel amaçlar ile çokça kullanılmaktadır.  Örnek vermek gerekirse spor malzemeleri ve ayakkabılardan havacılık, otomotiv gibi sektörlerde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bu kadar geniş bir kullanım yelpazesinin olmasının sebebi darbelere karşı dirençli ve esnek olmasıdır.

Yukarıda ki örneklerde genel olarak verilen örneklerin yanında herkesin aşina olduğu örneklerde olmaktadır. Örneğin günlük hayatımızda kullanmakta olduğumuz akıllı telefonların koruma kapları da TPU filament ile imal edilebilmektedir.

TPU Filament Teknik Özellikleri Nelerdir?

3D Baskı Alma Sıcaklığı225°C ile 250°C 
Baskı Yatağı Sıcaklığı< 70°C
Baskı Hızı5 – 30 mm/s
Gerilme Direnci15 MPa – 45 MPa
Kopmada Uzama%350 – %750
Yırtılma Mukavemeti60 kN/m – 180 kN/m
TPU Filament Teknik Özellikler Tablo

Bir yorum yazın


İçindekiler

1000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %5 İndirim! Kupon Kodu: yuzde5

3000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %10 İndirim! Kupon Kodu: yuzde10

5000TL ve Üzeri Alışverişlerinizde %15 İndirim! Kupon Kodu: yuzde15

500TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsizdir!